logotype

pokazy tańca | szkoła tańca | wieczory panieńskie

 

Historia Tańca Bollywood

 

 

tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego

Jeszcze całkiem niedawno większość z nas słysząc hasło  ‘bollywood’ automatycznie poprawiłaby rozmówcę mówiąc ‘hollywood’. Dziś nikt nie popełniłby już takiego faux pas. Kino bollywood na dobra zagościło w Europie zrzeszając wokół siebie setki tysięcy fanów, a taniec bollywood – znak rozpoznawczy tej kinematografii – wkroczył nie tylko na ekrany, ale także na wielkie estrady, do klubów i dyskotek. Bollywood dance to nowa forma powstała na bazie klasycznych tańców indyjskich, takich jak Bharatanatyam, Kathak, Kuchipudi, Odissi, ludowego indyjskiego tańca Bhangra z Punjabu oraz orientalnego tańca brzucha, a także... samby, hip hopu. Mimo swego eklektyzmu taniec bollywood, podobnie jak filmy, stał się rozpoznawalnym już na świecie gatunkiem, który zachwyca ekspresją, lekkością, barwnością strojów oraz swym, wciąż dla nas egzotycznym charakterem. 

tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego

Nie sposób omówić zjawiska tańca bollywood w oderwaniu od kinematografii idyjskiej, gdyż w filmach taniec i fabuła dopełniają się wzajemnie, a jak się za chwilę okażę, taniec nie pełni w filmie funkcji czysto estetycznej. Jest on ważnym środkiem wyrazu dopowiadającym widzowi treść. Do jego pełnego zrozumienia często potrzebna jest znajomość kontekstu kulturowego Indii. Co zaskakujące, mimo iż wiele znaczeń oddanych w tańcu umyka zachodniemu widzowi, bollywood dance wciąż jednak dociera do nas ze swym znaczeniem, a dla kobiet, które zdecydowały się tańczyć ów taniec staje się on możliwością bycia raz romantyczną, raz uwodzicielską czy też kapryśną. Być może to właśnie decyduje o popularności tego tańca.

tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego

Prześledźmy teraz jak to było od początku. Skąd wzięła się nazwa ‘bollywood’? Przemysł filmowy w Indiach jest najbardziej prężnym na świecie. Rocznie produkuje się tam około 1000 filmów. Dla porównania w całych Stanach Zjednoczonych produkuje się ich średnio 720. Największym ośrodkiem kina indyjskiego jest Bombaj (a dziś już Mumbai) i właśnie ze złożenia dwóch nazw: ‘Bombaj’ i ‘Hollywood’ powstało słowo ‘Bollywood’. Poza nim ważne centra kinematografii w Indiach to także Kollywood z Madrasu oraz Tollywood ze stanu Ahdhra Pradesh. Bollywood tworzy filmy w języku hindi, których większość przeznaczona jest na eksport i to właśnie te filmy my – widzowie zachodni znamy najlepiej.

Wielki boom na filmy bollywoodzkie w Polsce rozpoczął się wraz z projekcją filmu „Czasem Słońce Czasem Deszcz” na Festiwalu Filmowym w Cieszynie. Jego sukces zaskoczył samych organizatorów. Okazało się nagle, że zachodni widz potrafi wytrwać przed ekranem 3-4 godziny. I chociaż wszystkie filmy bollywood są trawestacją kilku dosłownie historii, których źródeł można szukać w dwóch epopejach hinduskich: „Ramajana” i „Mahabharata”, nie przeszkadza to widzom. Bo nie fabuła jest tu najważniejsza, ale sposób jej prezentowania, wizualność i wykonanie, a te elementy buduje m.in. taniec bollywood.

tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego

Jeżeli chodzi o sposób przedstawiania rzeczywistości to daleki jest on od realizmu. Kino bollywood ma nieść nadzieję, nadzieję na lepsze życie, ma być dla widza zapomnieniem. Stąd monumentalne, bajkowe scenografie, sugestywna kolorystyka i stąd również... bollywoodzkie teledyski. Gdy bohater zaczyna śpiewać i tańczyć nagle przenosi się w zupełnie inną przestrzeń: morze, plaża, wodospady czy inne egzotyczne przestrzenie jak piramidy i pustynia czy górzyste tereny pokryte śniegiem. Zwiewne, barwne i zmysłowe stroje mienią się na ekranie, powiewają na wietrze. Takie właśnie są bollywoodzkie teledyski – przenoszą nas w absolutnie bajkowy, odrealniony świat. Ale nie jest to ich jedyna funkcja. Ze względu na bogatą taneczną tradycję Indii, z której wyrósł bollywood dance, każdy ruch ma tu swoje znaczenie. Jak o tym wspomnieliśmy na początku taniec bollywood wywodzi się z klasycznych tańców indyjskich. Zresztą najlepsze tancerki bollywood zaczynały naukę właśnie od nich. Tak było w przypadku Aishwaryi Rai, która w dziecińswtwie zdobyła solidne podstawy tańca bharatanatyam i tak było w przypadku Madhuri Dixit, doskonałej tancerki tańca kathak. Obie zaprezentowały swój niezwykły taneczny kunszt w filmie „Devdas”, gdzie w porównaniu z innymi filmami, taniec najbardziej chyba zbliżony jest do swych klasycznych, indyjskich wzorców. Teledyski w filmach indyjskich różnią się między sobą znacznie. Niekiedy, jak we wspomnianym „Devdasie” stylizowane są na tradycyjny taniec hinduski, innym razem widzimy bohaterów ubranych we współczesne stroje, a ich ruchy przypominają bardziej taniec jaki znamy z MTV. Zachodnia moda dotarła do bollywoodzkiego przemysłu filmowego około 1998roku i wywarła też wpływ na sposób układania choreografii. Mimo czerpania wzorców z Zachodu, aktorzy nadal śpiewają w języku hindi, a kompozytorzy korzystają z rodzimych tradycji muzycznych. Niezależnie też jak bardzo współczesna choreografia, nadal tancerze wykorzystują tradycyjne indyjskie mudry, charakterystyczne ruchy głowy i oczu, aa to sprawia, że całość nabiera egzotycznego, indyjskiego charakteru, i że nieomylnie klasyfikujemy ją jako bollywood dance. W tym miejscu należy wspomnieć o Farah Khan. Jest ona reżyserką m.in. znanego w Polsce filmu „Jestem Przy Tobie”. To ona przyczyniła się do powstania nowego stylu tanecznego, który oparty jest na nowoczesnej technice, ciekawej fabule, dynamice, synchronizacji i dużym rozmachu. Jej choreografie do piosenki „Chaiyya, Chaiyya” z filmu „Z Całego Serca”, w 

trakcie której bohaterowie wykonują akrobacje choreograficzne na jadącym pociągu, weszła do historii kina indyjskiego i stała się niedoścignionym wzorcem dla innych.

tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego

Taniec bollywood to element decydujący o popularności danego filmu. O tym jak ważną pełni on rolę, nadrzędną wobec fabuły, może świadczyć fakt, iż na filmy bollywood widzowie przychodzą po kilka razy, a wówczas śpiewają już wraz ze swoimi ulubionymi bohaterami, a jeśli okazja sprzyja, nieraz zdarza się, że wstają i wraz z nimi tańczą. Również role aktorów nie kończą się wraz z ostatnim klapsem na planie filmowym. Organizowane są dla nich trasy koncertowe, gdzie tańczą i śpiewają swoje największe przeboje bawiąc się z publicznością. Przykładem może być choćby trasa koncertowa zatytułowana Temptation 2004-Mega Bollywood Show. W czasie tej trasy największe gwiazdy tego czasu podróżowały ze swoimi występami po 

Anglii i Stanach Zjednoczonych. Wszędzie sale wypełnione były po brzegi, a na jednym koncercie gromadziło się przeciętnie 25-30 tysięcy ludzi. Również w Polsce, w największych miastach, niedawno mogliśmy oglądać wielkie bollywoodzkie widowsko Bharati Show.

Organizuje się coraz więcej imprez w stylu bollywood, a projekcjom filmów często towarzyszą pokazy live. To 

wszystko dowodzi jedynie jak bardzo taniec bollywood wyszedł poza swe ekranowe ramy. Dziś jest pełnoprawną formą taneczną podbijającą estrady zachodniego świata.

 

-


      tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego     tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego